1.     A családi bölcsőde adatai

Az intézmény neve:         Emberpalánta Családi Bölcsőde Hálózat

Fenttartó:                         Emberpalánta 2021 Nonprofit Kft.

Székhelye:                       2314 Halásztelek, Géza utca 2/A

Hálózattagjai:                 

Kék Emberpalánta Családi Bölcsőde

Telephely: 2314 Halásztelek, Mensáros László utca 2.

Férőhelyek száma: 8 fő

 

                                      Sárga Emberpalánta Családi Bölcsőde

Telephely: 2314 Halásztelek, Mensáros László utca 2.

Férőhelyek száma: 8 fő

 

Zöld Emberpalánta Családi Bölcsőde

Telephely: 2314 Halásztelek, Mensáros László utca 2.

Férőhelyek száma: 8 fő

 

                                       Piros Emberpalánta Családi Bölcsőde

Telephely: 2314 Halásztelek, Mensáros László utca 2.



     2.   Az ellátott gyermekek köre

1.   A családi bölcsőde, családban élő 20 hetes – 3 éves korú gyermekeket fogad a szülővel, törvényes képviselővel kötött megállapodás alapján.

2.  A 3 évesnél idősebb gyermek napközbeni ellátásban egyedi elbírálás alapján részesülhet – a Gyvt. 42.§-ának figyelembevételével.

3.     A gyermek felvételét a szülő a családi bölcsőde hálózat koordinátoránál kérheti, akivel megállapodást köt az ellátás kezdetéről, várható időtartamáról, valamint megszüntetésének módjáról. 

4.     A gyermeklétszám az engedélyezést figyelembe véve maximum 8 fő lehet.


     3.     Nyitvatartási idő

5.     A családi bölcsőde rendes nyilvántartási ideje munkanapokon reggel 8 órától délután 16.00 óráig tart. Nyitvatartási időben az alaptevékenység mellett a szabad férőhelyeken időszakos gyermekfelügyelet igénybevételére van lehetőség.

6.     A nyári szabadság miatt a zárva tartás pontos idejéről a szolgáltatást nyújtó minden év február 15-ig tájékoztatást nyújt a szülőknek. Az esetleges helyettesítés megszervezéséről a fenntartó gondoskodik az érintettek egyetértésével.


4.     Étkeztetés

7.    A családi bölcsőde gondoskodik a gyermek négyszeri étkeztetéséről a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozásegészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV.30) EMMI rendelet alapján.

8.   A családi bölcsődét igénybe vevő szülő, törvényes képviselő köteles a szolgáltatás megkezdése előtt az ellátást végzőt tájékoztatni a gyermek étkezéssel kapcsolatosan kialakult egyéni szokásairól, esetleges élelmiszerallergiáról stb.


     5.     Napirend

9.    A családi bölcsőde az évszakhoz, a gyermek életkorához, fejlettségi szintjéhez igazodó rugalmas napirendet alakít ki, amely az étkezés, levegőzés, játék, gondozási tevékenység rendszeres napi teendőiből áll. Gondozótevékenysége során harmonikus légkört, balesetmentes, esztétikus környezetet biztosít a gyermekek számára. Ösztönzi a gyermekek kreatív, önálló tevékenységét.  A családi bölcsőde egész napos ellátásnál reggel 8:00-tól 16:00-ig fogadja a gyermekeket, fél napos ellátásnál reggel 8:00-tól 13:00-ig. Ezen időpont előtt és után igény szerint időszakos gyermekfelügyeletet biztosítunk.

 

6.     Együttműködés a szülőkkel

10.  A családi bölcsőde a gondozótevékenysége során folyamatosan együttműködik a szülőkkel és a családi bölcsőde munkatársaival. Biztosítja az ellátást igénybe vevők  jogait a gyermekvédelmi törvény vonatkozó rendelkezései szerint.

11.  A szülővel felmerülő bármilyen probléma vagy konfliktus keletkezésének észlelése esetén a családi bölcsőde szolgáltatást nyújtó személy köteles azt megvizsgálni, a kérdéseket megválaszolni.  Egyet nem értés esetén a szülő a panaszával a fenntartóhoz fordulhat, aki a panaszt kivizsgálja és tájékoztatást ad a panasz orvoslásának más lehetséges módjáról (gyermekjogi képviselő). A szülő az engedélyező hatósághoz fordulhat, ha a vizsgálat eredményéről, vagy a megtett
intézkedésekkel nem ért egyet.

12.  A családi bölcsőde munkatársai ellenkező megállapodás hiányában csak a családi bölcsődével szerződést kötő személynek adhatják át a gyermeket. A szülő, törvényes képviselő más személyt csak írásban jelölhet meg. 14 év alatti gyermek nem bízható meg ezzel a feladattal. Amennyiben az írásbeliségre – váratlan akadály esetén – nincs lehetőség a szülő, törvényes képviselő telefonon köteles értesíteni a családi bölcsőde munkatársait arról, hogy ki viheti el a gyermeket.

13. A családi bölcsőde csak a megállapodásban megjelölt gyermek részére nyújt szolgáltatást.   


7.     Egészségügyi ellátás, betegség, balesetvédelem

14.   A gondozás megkezdése előtt a gyermekorvos igazolását a szülő bemutatja arról, hogy a gyermek egészséges és közösségbe mehet. Betegség miatti hiányzást követően az ellátás folytatásának feltétele a gyermek gyógyultságát tanúsító háziorvosi igazolás bemutatása a családi bölcsőde valamely munkatársának. 

15.   Járványügyi-veszélyhelyzet alatt a szülőtől esetben írásos nyilatkozat szükséges arról, hogy a gyermeke tünetmentes és tudomása szerint fertőző betegségben nem szenved.

16.   A szülő, törvényes képviselő a gyermek betegségét legkésőbb a tárgynap reggelén
9.00 óráig köteles az ellátást végzőnek jelezni. 

17.  A családi bölcsőde lázas (37.5 C fok feletti testhőmérsékletű) és fertőző beteg (zöld színű orrfolyás esetét is beleértve) gyermeket nem fogad. Amennyiben a gyermek napközben belázasodik, a családi bölcsőde munkatársa a szülőt értesíti és a szülővel egyeztetett módon orvost hív. A szülő a gyermeket az értesítéstől számított lehető legrövidebb időn belül köteles haza vinni.

18.  A családi bölcsőde gyógyszert csak írásbeli megállapodás alapján vehet át a szülőtől, törvényes képviselőtől, amelyben rögzíteni kell, azt hogy a gyógyszert milyen gyakorisággal kell a gyermeknek adni.

19.   A szülő, törvényes képviselő biztosítja a gyermek személyes higiénés eszközeit és azok állandó szinten tartását a családi bölcsődével egyeztetett módon (pelenka, popsi törlő kendő, fésű, ágynemű). Törölközőt, ágyneműt a bölcsőde biztosít és ezek tisztántartásáról is gondoskodunk. Puha alvójáték, kistakaró behozatala javasolt.

20.   Az ellátás helyszínén a családi bölcsőde a balesetvédelmi feltételeket biztosítja,
melyeket a fenntartó rendszeresen ellenőrzi.


8.     A gyermek megismerésének eszközei, az ellátás minőségének biztosítása

21.   A szülő vállalja, hogy együttműködik a gyermek megismerését szolgáló kérdőív kitöltésében és az időközben bekövetkezett változások regisztrálásában. A kérdőívben rögzített információk csak összefoglalják, de nem helyettesíthetik a gyermek gondozásához elengedhetetlen, személyesen megbeszélt gondozási szempontokat.

23.   A szülő vállalja, hogy együttműködik a családi bölcsőde hálózat munkatársaival a családi bölcsőde hatékonyságára vonatkozó kérdőív kitöltésében.

 

9.     A díjfizetés módja, határideje

24.   A szülő vállalja, hogy a személyi térítési díj összegét havonta fizeti. A térítési díj havi összegét a megállapodásban rögzített díjfizetési mód szerint legkésőbb tárgyhónap 10. napjáig megfizeti a megállapodásban egyeztetett módon. Tudomásul veszi, hogy késedelmes fizetés esetén a megállapodás felbontható. 

 

10.    Ruházat, Játék

25.   A Családi bölcsődében minden gyermeknek külön öltözőpolca van a ruhák tárolására. Kérjük, hogy csak a legszükségesebb dolgokat tárolják a polcon, mert a bölcsődében hagyott, illetve a gyermeken levő, vagy hozott tárgyakért felelősséget vállalni nem tudunk. Évszaknak megfelelő (nyáron: kis sapka, kendő, szellős ruha, télen: kezes-lábas sapka, sál, kesztyű) váltó ruházatról és cipőről a szülő gondoskodik. Nyári időszakban napvédő krémet kérünk a gyermekek polcába bekészíteni.

 

11.   További tájékoztatás

26.   A gyermekekről a jogszabályok által előírt és – beiratkozáskor –  megadott adatokat nyilvántartjuk és kezeljük. A panaszjog, gyermekjog gyakorlására kijelölt szerv elérhetőségét a családi bölcsőde a faliújságra helyezi ki.


     12.    Egyéb rendelkezések

27.  A Házirend súlyos megsértése a szolgáltatásra kötött megállapodás felbontásával járhat. A Házirend súlyos megsértésének minősül többek között:

·    ha a szülő vagy törvényes képviselő, valamint a kisgyermekeket bölcsődébe hozó személy a bölcsőde dolgozóit, a bölcsődei szolgáltatást igénybe vevő
kisgyermeket vagy szüleit testi épségét veszélyeztető magatartást tanúsít;

·      ha többszöri figyelmeztetést követően megszegi a dohányzás szabályait;

·   ha a bölcsődébe testi épséget, egészséget veszélyeztető tárgyakat visz be, azokkal másokat megfélemlítő magatartást tanúsít;

·      ha a személyi térítési díjat a fizetési határidőn belül nem rendezi;

·     ha a gyermeket többszöri figyelmeztetés ellenére is orvosi igazolás nélkül hozza vissza a betegséget követően;

·      ha nem tesz eleget adatszolgáltatási kötelezettségének (pl. munkaviszonyában
beállt változásról nem értesíti a családi bölcsődét, nem hoz munkáltatói igazolást) és emiatt a bölcsődét anyagi kár éri;

·      fentieken kívül amennyiben a családi bölcsődének fizikai, anyagi, erkölcsi kárt okoz.

28.   A családi bölcsőde szolgáltató a szülővel a szerződéskötés napján az érvényben lévő házirendet ismerteti.

29.   A Házirend egy példányát a szerződéskötés napján a szülő átveszi.